Віддалене спілкування змінює майже кожен аспект життя, до яких ми звикли. Цілі компанії переходять на модель WFH (“працюю з дому”), школи та університети переходять на онлайн навчання, а наради відбуваються в Zoom та йому подібних сервісах. Тож телемедицина, яка з’явилась ще задовго до пандемії, почала активно впроваджуватись в усьому світі. 


Що таке телемедицина?

Розпочнемо з термінології, що це таке телемедицина, оскільки хайпові речі часто трактують хто на що гаразд. Але ми скористаємось визначенням, яке надає Всесвітня Організація Охорони Здоров’я:

“Надання медичних послуг дистанційно представниками медичної галузі з використанням інформаційно-комунікативних технологій за для обміну даними під час діагностування, лікування  та хірургічних операцій, з метою запобігання хвороб, травм, з метою проведення досліджень та оцінювання станів, з метою забезпечення безперервного навчання медичних працівників на користь та з метою покращення здоров’я людини та суспільства”.


Якщо іншими словами, то телемедицина - це надання діагностики та лікування пацієнтів, у випадках коли це неможливо або вкрай важко зробити при особистому візиті лікаря до пацієнт, або коли інші лікарі вдосконалюють свої знання за допомогою телетрансляції. Наприклад, коли лікарі в форматі онлайн конференції проводять консиліум.


Світова практика застосування

Оскільки телемедицина буває різною, то і випадки застосування буває безліч. Самий простий приклад - це коли лікар, який обговорює внутрішні симптоми та переглядає зовнішні симптоми пацієнта через той же Zoom, надає консультацію. Крім того, коли лікарня має обмежені людські ресурси, лікарі можуть збирати дані та робити рентгенівські знімки, щоб збирати дані, включно з рентгенівськими, і направляти їх на розгляд лікарям-діагностам іншої лікарні каналами інтернет-зв’язку направити їх на перевірку спеціалісту з іншої лікарні. У деяких випадках пацієнти використовують основні медичні технології вдома для надання даних, які допомагають лікарям діагностувати їх. Телемедицина також включає пристрої, що використовуються для трансляції та запису операцій для оцінки навчання студентів-медиків.


За даними аудиторсько-консалтингової компанії PwC, телемедицина активно впроваджується в світовій практиці. Особливо, коли світ зіштовхнувся з пандемією COVID-19.  5% американських споживачів повідомили, що вони або члени їх сімей вперше скористалися послугами телемедицини саме під час пандемії. Йдеться про 16.5 мільйони нових користувачів, 88% з яких планують користуватися послугами телемедицини й надалі. А в цілому, близько 35% випадків використання телемедицини в США були пов'язані з діагностикою та лікуванням COVID-19.


Що ж в Україні?

У нашій країні пілотні проекти в телемедицині датуються початком 2000-х років, коли інформаційні системи працювали переважно в форматі “лікар-лікар”. Вони запускалися в Одеській, Харківській, Дніпропетровській областях. У 2017 році був прийнятий закон, спрямований на підвищення ефективності охорони здоров'я в сільській місцевості, в якому одна з головних ролей відводилася саме телемедицині.


Зараз в сегменті “лікар-лікар” ефективно використовують IT-платформи в щоденній роботі. Наприклад, за допомогою телемедичної платформи Medinet лікарі первинної консультації можуть отримати експертну підтримку центральних районних лікарень, так як в них працює більше вузькопрофільних фахівців. На другому рівні ці доктори можуть консультуватися з обласними медичними закладами. На третьому рівні районних лікарень консультуються з обласними з приводу складних випадків.


Але слід зазначити, що в 2020-му році, за даними тієї ж PwC, почав активно розвиватись й сегмент “лікар-пацієнт”. Частково цьому сприяла й медична реформа, яка забезпечила лікарів ноутбуками з вбудованими веб-камерами. Іншим позитивним фактором виявилась поява відповідних онлайн сервісів, наприклад, Doctor Online, який дозволяє не тільки записатись на прийом до лікаря, але має необхідний функціонал для проведення онлайн консультацій з лікарем в форматі відео-дзвінка.


Технології - всьому голова

Але телемедицина дуже залежить від якості технологій. AV-PRO, крім інших напрямків своєї діяльності, зосереджені на пристроях, які дозволяють медичним працівникам та їх пацієнтам спілкуватися один з одним на відстані. Ось деякі типи камер, які зазвичай використовуються для телемедицини:

  • Камери відеоконференцій. Ці камери дають людям на обох кінцях необхідну чіткість для діагностики видимих ​​симптомів за допомогою зображення до 4K та високої частоти кадрів. Крім того, ширококутні лінзи дозволяють користувачам використовувати більше свого простору, а не бігати навколо камери. Прикладом такої камери  є Aver CAM520 Pro.

  • Камери автоматичного відстеження - найновіші рішення, які ідеально підходять для навчання в галузі телемедицини. Aver PTC500S з функцією автоматичного відстеження слідкують за викладачами медичних шкіл в аудиторіях або за кожним кроком хірургів в операційних, не вимагаючи роботи окремого оператора.

  • Візуалізатори (документальні камери). Лікарі можуть використовувати високорівневий оптичний зум візуалізатора, щоб розглянути медичні зразки як за допомогою мікроскопа або рентген 

Безглуздо вважати, що дешеві та прості веб-камери можуть задовольнити всі потреби телемедицини, а складне і дороге обладнання надлишкове в своєму функціоналі. Тільки якісне обладнання здатне забезпечити належне і максимально точне діагностування та сприяти подальшому лікуванню пацієнтів.


To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.