Наскільки "U" в USB - залишається "універсальним"?

Що було спочатку?

В 2000 році протокол USB, якому на той момент було вже чотири роки, нарешті сприйняли серйозно. "Універсальна послідовна шина" (саме так розшифровується та перекладається USB) обіцяла уніфікувати всі фірмові інтерфейси та з’єднання, яких було вдосталь – ні більше, ні менше. З низькими швидкостями передачі даних і обмеженими варіантами використання цей намір був насправді досить безпроблемним, оскільки йшлося про джойстики, клавіатури та принтери, тобто класичні периферійні пристрої для домашнього ПК з обмеженою передачею даних. Однак постійна конкуренція з протоколами FireWire і Thunderbolt різко змінила вимоги.

Ще в 2000 році була представлена специфікація USB 2.0, яка тепер здатна передавати значно більші обсяги даних зі швидкістю до 480 Мбіт/с, що відкривало потенціал для нових сценаріїв. Зовнішні жорсткі диски, карти пам'яті та цифрові відеопристрої тепер можна підключати за принципом Plug&Play, завдяки повній сумісності драйверів з Apple і Windows XP. На відміну від інших систем, це справді працювало добре, особливо завдяки повній зворотній сумісності протоколу та введенню деяких нових типів роз’ємів, таких як mini та micro USB, які все ще з нами сьогодні.

Сині роз’єми, в десять разів більше пропускної здатності

З USB 3.0, представленим у 2008 році, все стало складніше. До пластикової частини роз'єму додали синій колір, щоб нове покоління можна було чітко відрізнити від попередників. Це актуально й сьогодні – USB 3.X можна розпізнати за синім штекером. Однак значно збільшена пропускна здатність 5 Гбіт/с також вимагала переробки роз’ємів, які були введені з USB 2.0, оскільки вони не мали потенціалу, зазначеного в протоколі USB 3.0. 

Ще в 2000 році була представлена специфікація USB 2.0, яка тепер здатна передавати значно більші обсяги даних зі швидкістю до 480 Мбіт/с, що відкривало потенціал для нових сценаріїв. Зовнішні жорсткі диски, карти пам'яті та цифрові відеопристрої тепер можна підключати за принципом Plug&Play, завдяки повній сумісності драйверів з Apple і Windows XP. На відміну від інших систем, це справді працювало добре, особливо завдяки повній зворотній сумісності протоколу та введенню деяких нових типів роз’ємів, таких як mini та micro USB, які все ще з нами сьогодні.

USB 3.0

 

Нові стандарти, менше стандартизації

Щоб детально пояснити нещодавно введені стандарти, роз’єми та характеристики USB 3.1 та USB 3.2 знадобиться ще одна окрема стаття. Хоча фактично зросла лише можлива швидкість передачі даних, були введені всілякі нові терміни, які зрідка також застосовувалися до існуючих стандартів. Чи справді "USB SuperSpeed" потрібно було перейменувати на "SuperSpeed USB 5Gbps"? Напевно, кожен задавав собі це чи подібні запитання в якийсь момент. Цей ретроактивний ребрендинг викликав більше плутанини, ніж уточнення. Запровадження специфікацій передачі живлення, таких як USB-BC (зарядка батареї) і USB-PD (постачання живлення) у кількох версіях, не спростило задачу – тим більше, що однойменні кабелі "Quick Charge", які передають дані відповідно до стандарту USB, але з використанням запатентованих, несумісних з USB-технологіями для передачі живлення були і є на ринку. У цей момент "U" в USB став карикатурою на себе.


Та прибуде рятівник

Пролунав заклик "возз’єднання" до справді універсального стандарту. Потрібний рятівник отримав назву USB-C, роз’єм, який можна було використовувати оборотно і мав об’єднати всі протоколи та додаткові функції нових стандартів USB, включаючи USB Power Delivery з потужністю до 100 Вт.

На додачу до нового роз’єму, USB-C мав замінити USB-A, який добре зарекомендував себе. До речі, новий стандарт також мав перебрати на себе функції кабелю HDMI або DisplayPort, тобто передачу AV-даних, наприклад, до монітора. Це стало реальністю завдяки так званому "Alt-Mode DisplayPort". Але з великим потенціалом прийшла і велика відповідальність.

Так що слід обрати?

Пропускна здатність, джерело живлення та підтримка Alt-Mode — це три ключові фактори для прикладного USB-з’єднання. Що насправді потрібно, слід вирішувати в кожному конкретному випадку.

Наприклад, всі три фактори важливі для USB док-станцій. Передбачається, що док-станція відправляє зображення та звуковий сигнал на монітор, одночасно заряджає ноутбук і має достатню пропускну здатність для кількох інтерфейсів даних USB 3.2. Таким чином, щоб усі функції були доступні, потрібен принаймні кабель SuperSpeed ​​USB 10 Гбіт/с з відповідним чіпсетом eMarker.

Інший випадок, якщо до ПК потрібно підключити лише зовнішній жорсткий диск, це не обов’язково має бути високоякісна версія. У цьому випадку, ймовірно, вистачить кабелю SuperSpeed ​​5 Гбіт/с без eMarker для Alt-Mode та Power Delivery, оскільки між пристроями відбувається обмін лише даними, а аудіо-відео-сигнали чи живлення немає.

Вибираючи правильний USB-кабель, завжди залежить від того, які функції повинні підтримуватися.

Чи буде завтра краще, ніж сьогодні?

USB 4, який був представлений у 2019 році, але ще не використовується у великих масштабах, має на меті уніфікувати протоколи USB 3.2 і Thunderbolt 3. Обидва сигнали мають стати взаємосумісними. З цього дня використання порту USB-C є обов’язковим для всіх виробників – принаймні, на передній панелі мають бути порти нового стандарту.

Інші аспекти, на жаль, знову "розмились" під час їх реалізації; Наприклад, USB Power Delivery і підтримка PCIe для Ethernet через USB, вбудовані в Thunderbolt, є необов’язковими. Тільки концентратори USB 4 повинні забезпечувати повну підтримку всіх цих специфікацій.

Тож ми всі знову стикаємося з черговою потребою розбиратись в деталях кожного кабелю.

Позитивним аспектом нової специфікації USB 4, безсумнівно, є реалізація DisplayPort 2.0. У DP Alt-Mode кабель USB 4 може працювати з роздільною здатністю до 16K. Це вдвічі більше, ніж поточний стандарт HDMI 2.0.


А ми, в свою чергу, можемо сказати, що завжди маємо кабелі з новими стандартами від PureLink під ваші потреби.

Комутатор на всі випадки життя
PureLink PT-PSW-21KVM

To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.