БЕЗПЕЧНЕ НАВЧАННЯ В УКРИТТЯХ

Укриття в закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО) у 2024:

Розподіл субвенцій

Вимоги до укриттів

Приклади готових рішень для використання в укриттях

Розподіл субвенцій

В квітні 2024 Кабінет Міністрів ухвалив постанову «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти». 


Субвенція на укриття у 2024 передбачена для 8 областей для ЗЗСО, в яких навчаються від 200 дітей:

1. Харківська

2. Дніпропетровська

3. Запорізька

4. Миколаївська

5. Херсонська

6. Одеська

7. Сумська

8. Чернігівська


Вимоги до укриттів

Перед освітою України наразі головне завдання – забезпечення очного навчання, там, де дозволяє безпекова ситуація. Наразі на прифронтових і прикордонних територіях сотні тисяч дітей не можуть повернутися до очного навчання через брак таких укриттів. Головною передумовою повернення до очного навчання є наявність укриття, яке має вміщувати всіх учнів та педагогів, які знаходяться в закладі під час повітряної тривоги.

В 2024 всі проєкти з капремонту або будівництва укриття подаватимуться на платформі DREAM з метою забезпечення прозорості та публічності.


ДСНС, МВС та МОН сформулювали головні вимоги для укриття в закладі середньої освіти: 

це має бути захищене приміщення в цокольному або підвальному поверсі закладу, або на відстані до 100 метрів від закладу, 

вільне від каналізаційних або водних магістралей, 

висота стелі від 2м

оснащене 2 виходами від 0,9 метра завширшки кожний,

з вентиляцією, питною водою на 48 годин, технічною водою, туалетним приміщенням;

резервним живленням, радіо та інтернетом.

Приклади готових рішень для використання в укриттях

В 2022 Фонд Східної Європи разом з ДСНС, МВС та МОН започаткували програму «Безпечна школа» з оснащення укриттів для шкіл. Загалом було створено 28 укриттів в школах України за цією програмою. Тут дітям безпечно і затишно, цей простір побудовано таким чином, аби діти відволікалися від жахливої реальності та проводили час цікаво та на користь собі. 


Ми ознайомилися з описами деяких з укриттів, що були побудовані за програмою «Безпечна школа» та пропонуємо практичні поради з успішних прикладів:

  • Кінотеатр в укритті

діти залюбки проводять тут час, передивляючись мультфільми та навчальні відео на екрані у всю стіну з проєктором та аудіо колонками; так вони і вгамовують тривогу та вчаться.

Інтерактивний комплекс з довгофокусним проєктором

 Найбюджетніше рішення до складу якого входять:


Інтерактивні дисплеї


Інтерактивні дисплеї підбираються під потребу користувача, наприклад:

  • Дисплей Yesvision 65" - бюджетна модель для базових потреб

  • Newline Mira 65" - має вбудовану камеру і мікрофонний масив, для проведення гібридних занять 

  • Newline NAOS  75" - дисплей більшої діагоналі та вбудованим саундбаром, для демострацій у більших приміщеннях

Інтерактивний комплекс з короткофокусним проєктором

Комлекс більш компактний для інсталяцій, до складу входять:

або комплекс з більшою діагоналлю:

Інтерактивний комплекс з різними типами екранів (моторизованих, на тринозі)

Комлекс підбирається під потреби користувача. Екрани можуть бути різних розмірів. 

  • Комп'ютерний клас

діти мають все для очного навчання у класній кімнаті, а ті учні, хто в цей день на змішаному навчанні, можуть підключитися до уроку дистанційно. Таку кімнату варто оснастити обладнанням, що є енерго-ощадливим та потребує небагато простору, наприклад, інтерактивним дисплеєм  та комп’ютерними «нульовими клієнтами».

  • Кімната для початкової школи

створено за порадами ізраїльських колег з Early Starters. Тут багато світла та радісних кольорів, багато м’яких іграшок та настільних ігор. Сюди можна додати інтерактивний стіл. Діти залюбки зберуться пограти в спільну гру, або подивитися розвиваючий матеріал з будь-якого предмету. Також варто продумати і інклюзивний простір, де діти з особливими потребами зможуть почуватися комфортно. 

  • Інтерактивний лазерний тир "ЗАХИСНИК ВІТЧИЗНИ" для предмету "Захист України"

"Захисник Вітчизни" 


Тренажер розроблявся, в першу чергу, для предмету «ЗАХИСНИК ВІТЧИЗНИ». Предмет вивчається у середніх та старших класах, а обладнання для проведення уроків затверджено програмою МОН, зокрема  наказом МОН №1357 від 13 грудня 2021 року.

Завдяки стрілецькому тренажеру учень набуде навичок поводження зі зброєю (а саме автоматом, пістолетом, гранатометом), виходу на рубіж, прицілювання тощо

Всі мішені та їх розміри відповідають вимогам "Курсу стрільб зі стрілецької зброї та бойових машин"

Тир підходить для укриттів, оскільки не потребує складної інсталяції. 
  • Інтерактивна вікторина або інтерактивне опитування

  • Це відмінний спосіб відволікти дітей від тривожних думок та перечитування новин, залучивши учнів до вікторини або опитуванню серед учнів навчального закладу. Діти отримують індивідуальні портативні пристрої, що живляться батарейками, та обирають номер варіанта відповіді на запитання вчителя. Таким чином можна в ігровій формі надолужити пропущений матеріал та просто весело провести час.

Рішення для інтерактивного опитування


Створіть тести, вікторини по типу "Що? Де? Коли?", опитувальний лист пройденого матеріалу із будь-якого предмету або просто проведіть презентацію нової теми за допомогою дистанційного пульта доповідача.


  • Док-станції для зарядки ноутбуків та телефонів

будуть корисні в будь-якому приміщенні. Укриття, де діти можуть перебувати достатньо довго і де може гостро постати необхідність телефонного дзвінкам батькам дитини, потребують таке обладнання в першу чергу.

Діти України, в життя яких нахабно ввійшла війна, не мають за це розплачуватися погіршеною освітою, втраченим часом та ПТСР. Хоча, напевно, останнього нам не уникнути, але з тим ми ще поборемося. Укриття, які облаштовані правильно та з любов’ю і турботою про учнів та вчителів, на жаль, стають головною передумовою очного навчального процесу. То ж зробімо їх комфортними, цікавими та придатними для навчання!

 

*Фото взято для інформативності

To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.